W drukarniach wymaga się, by pliki z projektami posiadały odpowiednio oznaczone spady. Dla laików jest to pojęcie zupełnie obce, jednak spad ma ogromne znaczenie dla jakości gotowego wydruku i poprawności wykonania materiałów takich jak wizytówki lub ulotki. Dowiedz się, czym są spady i jak stosuje się je w poligrafii.
Spad drukarski - co to takiego?
Spady drukarskie to wąskie paski arkusza papieru, które zostają odcięte podczas procesu wykańczania gotowych materiałów w drukarni.
Odcinanie spadów jest jednoznaczne z usunięciem części papieru, na którym może znajdować się nadruk. Aby uniknąć nieprawidłowego odcięcia arkusza w drukarni, przygotowanie pliku z projektem powinno obejmować oznaczenie spadów.
Czy wiesz, że brak spadów jest najczęstszą przyczyną odrzucania plików dostarczanych do drukarni internetowej? Pliki bez spadów są odrzucane zarówno w weryfikacji dokonywanej przez grafików, jak i w przypadku weryfikacji automatycznej.
Dlaczego oznaczenie spadów jest niezbędne? Przyczyną jest niedokładność urządzeń używanych w przemyśle poligraficznym. Jeżeli tło jest zadrukowane kolorem lub grafika znajdująca się na projekcie dochodzi do jednej z krawędzi, nieprawidłowe przycięcie spadów sprawi, że gotowe materiały będą wyglądać nieestetycznie.
Spady w dobrze wykonanym projekcie powinny wynosić ok. 3-5 mm poza rozmiar końcowy wydruku. Dzięki temu gotowe ulotki, wizytówki lub plakaty będą zawierać wszystkie elementy, a krawędzie papieru zostaną odpowiednio przycięte.
Pamiętaj, że do drukarni można dostarczyć plik z projektem bez spadów tylko w jednym przypadku. Dotyczy on sytuacji, w której projekt znajduje się na białym tle lub gdy grafiki są umieszczone z dala od krawędzi. Dokładne określenie szerokości spadów drukarskich staje się wtedy zbędne.
Przeczytaj także:
Gdzie kupić zaproszenia ślubne?
Jak pisać zaproszenia?
Notesy gdzie kupić
Hotstamping - uszlachetnienie druku na gorąco
Co to jest drukarnia offsetowa?