Aby katalog został prawidłowo wydrukowany należy zastosować następujący układ stron:
1. Katalogi drukowane na jednej gramaturze papieru – wielostronicowy plik (najlepiej w formacie pdf) powinien zostać przygotowany w formie pojedynczych stron ustawionych w kolejności czytania.
2. Katalogi drukowane na różnych gramaturach papieru (inna dla okładki, inna dla środka) – należy stworzyć osobne pliki dla okładki i środka. Oba zapisać jako pliki wielostronicowe w formie pojedynczych stron ułożonych w kolejności czytania. Następnie należy je połączyć zipem lub rarem i jako jedno archiwum dołączyć do zamówienia.
3. Katalogi bez paginacji stron należy przygotować jako plik wielostronicowy, ułożony w kolejności czytania.
Strony w plikach otwartych (.cdr, .ai, .tiff) należy przygotować osobno – każda strona w osobnym pliku. W nazwie należy uwzględnić opis (okładka, środek) oraz podać numerację stron.
Dobre praktyki w przygotowaniu pliku do druku.
1. Gdy w projekcie znajduje się duża ilość ciemnych apli, a podłoże do druku jest białe (np. kreda mat 350g czy karton 300g), sugerujemy, tam gdzie jest taka opcja do wyboru, zabezpieczanie druku folią. Zapobiegnie to pękaniu włókien przy cięciu, a krawędzie pozostaną estetyczne.
Przygotowanie pliku:
Gotowy projekt możesz przesłać do nas jako plik otwarty Ai lub CDR zachowując porządek stron/obszarów roboczych (osobno projekt do druku, osobno maska lakieru) Preferujemy jednak pliki w formacie PDF. Zalecane jest wyeksportowanie pliku do formatu PDF i zapisanie go jako wielostronicowy PDF w trybie zgodności Acrobat 4 (PDF 1.3) bez profilów kolorystycznych. Koniecznie zachowaj kolejność stron:
Jeśli zamawiasz druk jednostronny lub np. lakierowanie tylko na rewers itp. wstaw w odpowiednim miejscu pustą stronę tak aby PDF zawsze miał cztery strony.
Przygotowanie projektu:
Utwórz swój projekt graficzny pamiętając o podstawowych zasadach przygotowania pliku do druku (tryb CMYK, spady, bezpieczne marginesy)
Teraz kolej na poddruk kolorem dodatkowym. Utwórz nową warstwę i nazwij ją White. Umieść ją nad warstwą zawierającą projekt CMYK.
Następnie skopiuj elementy projektu mające być poddrukowane i wklej w tym samym miejscu na nowej warstwie tak aby zachować spasowanie.
Wszystkie elementy do poddruku muszą być w postaci wektorowej. Jeśli w projekcie występują bitmapy należy je obrysować do pożądanego kształtu, a następnie usunąć (bitmapy) z warstwy White. Na warstwie zostają tylko obiekty wektorowe o wypełnieniu i obrysie w jednym kolorze np. (C15/M0/Y0/K0)
Aby program RIPujący prawidłowo odróżnił grafikę drukowaną białą farbą należy utworzyć dla niej kolor specjalny White (pisane dużą literą).
Corel X5: Narzędzia > Edytor palet > z listy rozwijanej wybierz: Palety użytkownika > Niestandardowe kolory dodatkowe > Dodaj kolor > w zakładce Modele wprowadź wartości CMYK np. C15/M0/Y0/K0 > kliknij Dodaj do palety>kliknij Zamknij > wybierz utworzoną przed chwilą próbkę i zmień nazwę na: White (pisane z dużej litery) i w zakładce Traktuj jako, ustaw kolor jako Dodatkowy> kliknij Ok
Illustrator: Okno > Próbki > Nowa próbka > wpisz nazwę White (pisane z dużej litery) > Typ koloru zmień na Kolor dodatkowy > wprowadź wartości CMYK np. C15/M0/Y0/K0 > kliknij Ok
InDesign: Okno > Kolor > Próbki > Nowa próbka koloru > wpisz nazwę White (pisane z dużej litery) > Typ koloru zmień na Kolor dodatkowy > wprowadź wartości CMYK np. C15/M0/Y0/K0 > kliknij Ok
Gdy utworzyłeś już kolor dodatkowy możesz wypełnić nim wszystkie obiekty przeznaczone do poddrukowania. W tym celu zaznacz obiekty, a następnie z palety Próbki wybierz kolor specjalny White i zadaj go dla wypełnienia i obrysu.
Ostatnim krokiem jest dodanie atrybutu Overprint (nadrukuj) dla wypełnienia i obrysu wszystkich obiektów warstwy White.
Corel: zaznacz obiekt i kliknij prawym przyciskiem myszy > Nadrukuj wypełnienie, Nadrukuj obrys
Illustrator: Okno > Atrybuty > zaznacz Wypełnienie nadruku, Obrys nadruku
InDesign: Okno > Wyjście > Atrybuty > zaznacz Nadruk wypełnienia, Nadruk obrysu
Gotowy projekt można zostawić w postaci otwartej CDR lub Ai dzięki czemu nasi weryfikatorzy mają możliwość dokładnego sprawdzenia poprawności przygotowania poddruku.
Pliki zamknięte PDF uznajemy za poprawnie przygotowane oraz sprawdzone przez Państwa i nie otwieramy ich do edycji.
O czym należy pamiętać:
do poddruku nadaje się tylko grafika wektorowa
odradzamy poddruk dla drobnych tekstów i obiektów z uwagi na pasowanie
odradzamy ze względu na technologię druku stosowania pełnej apli przy użyciu białej farby
kolor specjalny musi nazywać się dokładnie: White
elementy grafiki drukowane białą farbą muszą być w projekcie nad grafiką CMYK i mieć zadany Overprint dla wypełnienia i obrysu
dla poddruku zalecane jest wypełnienie jednolite, jednak można wykonać w projekcie przejścia tonalne lub użyć wartości pośrednich w zakresie 0-100%
Hotstamping, podobnie jak tłoczenie pozwala na wyróżnienie wybranych elementów projektu. Sam sposób przygotowania plików również jest bardzo podobny.
Wybierając elementy projektu (np. logo, nazwisko), które mają być pokryte folią hot uwzględnij wymagania oraz ograniczenia:
Przygotowanie projektu z hotstampingiem:
Istnieje możliwość wykonania hotstampingu na spad. Należy przy tym pamiętać o pewnych ograniczeniach:
Uwaga: Na tych samych elementach pracy nie można stosować jednocześnie lakieru wybiórczego UV i hotstampingu. Tego rodzaju projekty będą przez nas odrzucane.
Znaczną część składową ceny stanowi koszt wykonania matrycy, dlatego uwzględniamy to w cenie opcji. Twoje matryce, po pierwszym wykorzystaniu są u nas przechowywane i oznaczane. Można zatem skorzystać z nich wielokrotnie przy późniejszych projektach - nie płacąc już kosztów wykonania matrycy.
Maksymalny rozmiar standardowej matrycy hotstampingu to 100x100mm. Wykonanie większej matrycy również jest możliwe - skontaktuj się w tej sprawie z Biurem Obsługi Klienta.
Jeśli wybierzesz inną czcionkę, koniecznie dołącz ją do zamówienia w postaci pliku .ttf lub .otf.
Przygotowany projekt, zapisany w formacie otwartym .cdr, .ai lub w formacie PDF, plik poglądowy, bazę danych oraz opcjonalnie czcionkę, spakuj do archiwum .zip lub .rar i załącz do zamówienia.
UWAGA!
Jeśli dane personalizacyjne zawierają znaki diakrytyczne (np. przecinek, ogonek lub kropka, dostawiany do litery, nad nią, pod nią, w środek litery itp. i niosący informację o sposobie wymawiania głoski oznaczonej tą literą) niepochodzące z języka polskiego prosimy o samodzielne przygotowanie plików do druku tak jak w przypadku personalizacji grafiką.
Przygotowany projekt, zapisany w formacie otwartym .cdr, .ai lub w formacie PDF, plik poglądowy, bazę danych oraz opcjonalnie czcionkę należy spakować do archiwum .zip lub .rar i załączyć do zamówienia.
UWAGA!
Jeśli dane personalizacyjne zawierają znaki diakrytyczne (np. przecinek, ogonek lub kropka, dostawiany do litery, nad nią, pod nią, w środek litery itp. i niosący informację o sposobie wymawiania głoski oznaczonej tą literą) niepochodzące z języka polskiego prosimy o samodzielne przygotowanie plików do druku tak jak w przypadku personalizacji grafiką.
Teksty i linie przygotowane w kontrze (wybranie). Zwróć uwagę na wielkość czcionek i grubość linii przygotowując projekt w kontrze (teksty i elementy graficzne wybrane z tła). Dla tego typu druku zaleca się stosowanie linii o minimalnej grubości 0,2 mm. Aby zapewnić czytelność tekstów sugerujemy użycie czcionek prostych o wielkości nie mniejszej niż 8 pkt., dla czcionek szeryfowych min. 10 pkt. ( za wyjątkiem czcionek bardzo cienkich)
Aby uniknąć sytuacji, w której druga strona na gotowym wydruku jest odwrócona "do góry" nogami względem pierwszej zapisuj projekty zawsze w orientacji czytelnej i nie obracaj strony drugiej jeśli nie ma takiej potrzeby.
W razie wątpliwości zapoznaj się z najczęściej stosowanymi orientacjami obrotu oraz ich niepoprawnymi odpowiednikami poniżej:
W projekcie zastosowano efekty specjalne programów graficznych (Corel, Illustrator, InDesigne, Photoshopa i innych).
Soczewka, cień, przezroczystość, wypełnienie tonalne, tryby mieszania itp. mogą być nieprawidłowo interpretowane przez inne urządzenia, czego efektem jest niezamierzona zmiana wyglądu projektu.
Zaznacz tło i część projektu, w której użyto efektów, a następnie przekształć je w bitmapę na ustawieniach 300 DPI CMYK
![]() |
![]() |
Naklejki drukowane są jednostronnie na białej foli samoprzylepnej. Druk 4+0 CMYK
Wydruk jest wycinany za pomocą plotera w pożądanym kształcie. Następnie powlekany jest przezroczystą żywicą. Z uwagi na fizyczne właściwości żywicy projekt nie może zawierać ostrych rogów - wszystkie rogi muszą być zaokrąglone. Minimalny promień zaokrąglenia narożników wynosi 0,5 mm
Podstawowe wymiary naklejek:
Projekt do druku przygotowany w kolorystyce CMYK i rozdzielczości 300 dpi umieszczamy na stronie pierwszej.
Na drugiej stronie należy umieścić wektorowy kontur stanowiący linię cięcia naszej naklejki. Grubość linii powinna być ustawiona na rozmiar włosowy (0,001mm).
Uwaga: żywica po nałożeniu może jak soczewka odbijać kolor nadruku i przebarwiać białe obszary. Szczególnie przy kolorze czerwonym białe elementy mogą sprawiać wrażenie różowych.