Większość wizytówek ma podobną konstrukcję i układ, jednak możliwe jest wydrukowanie biznesowych wizytówek w formie niestandardowej. Czy jest to dobre rozwiązanie? Jakie wizytówki wybrać?
Jak powstały wizytówki?
Historia wizytówek sięga XV wieku. Po raz pierwszy wykonano je ręcznie w Chinach. Do Europy dotarły dopiero w czasach nowożytnych. Produkowano je we Francji, gdzie za panowania Ludwika XIV wizytówka była atrybutem arystokratów.
Dla francuskiej burżuazji szczególne znaczenie miał wygląd kartoników z nazwiskiem. Większość wizytówek przypominała małe dzieła sztuki, które zdobiły ornamenty, miniatury lub szkice posiadłości rodowych. Do Polski wizytówki trafiły w XVIII wieku w czasie obrad Sejmu Czteroletniego. Także polska szlachta stawiała na strojność i efektowność wręczanych karteczek.
XIX wiek przyniósł zmiany w projektowaniu wizytówek. Wtedy zaczęto wykorzystywać je w biznesie, przez co znacznie ważniejsze stało się zamieszczenie danych kontaktowych i nazwy fabryki niż dbanie o ornamenty i inne ozdobniki. W tym okresie pojawiła się potrzeba wykonywania dużej liczby wizytówek w krótkim czasie.
Dla ówczesnych właścicieli fabryk istotne było pytanie, gdzie zrobić wizytówki w ilości kilkuset sztuk. Do przyśpieszenia produkcji biznesowych kartoników wykorzystywano linoryt lub miedzioryt. Druk seryjny wizytówek jako pierwsi zastosowali Włosi.
Użyteczność czy oryginalność?
Rozwój przemysłu i sektora usługowego sprawił, że najpopularniejsze są proste, standardowe wizytówki. Gdzie zamówić oryginalniejsze kartoniki?
Projekt nietypowych akcydensów wykona dobry grafik. Przygotowanie projektu może potrwać dość długo i być kosztowne, jednak oryginalna wizytówka znacznie lepiej zapada w pamięć niż jej klasyczny odpowiednik.
Przykładowo, jedna z piekarni z Pakistanie stworzyła wizytówki na herbatnikach, które zadowoleni klienci mogą ze smakiem zjeść w dowolnej chwili. Jeśli wybiera się projekt nietypowych akcydensów biznesowych, pojawia się pytanie, gdzie wydrukować wizytówki na podstawie posiadanego szablonu. Z oryginalnym projektem można zgłosić się do drukarni internetowej, w której wykonane zostaną dowolne kartoniki według wzoru dostarczanego przez klienta.
Format wizytówki - jaki wybrać?
Standardowe wizytówki w Polsce mają 90 mm szerokości i 50 mm wysokości, natomiast na zachodzie Europy - 85 mm szerokości i 55 mm wysokości. Są to wymiary dostosowane do wielkości wizytowników i portfeli. Zwykle dane są umieszczane poziomo, lecz na niektórych wizytówkach stosuje się układ pionowy.
Polecane artykuły:
Gdzie zrobić wizytówki?
Wizytówki jaka gramatura papieru
Jaki papier na wizytówki?